Roman Mraček vícemistrem Evropy 2015 v 18m třídě

Skvělá zpráva k nám dorazila z Maďarska. Roman Mraček se stal vicemistrem Evropy v 18m třídě. Roman, kterého od létání v poslední době odvádějí pracovní povinnosti, si tento závod skvěle takticky pohlídal. Létal ve trojici s Radkem Krejčiříkem a Luborem Kuvikem (Slovensko). Jejich největšími soupeři byly britská a polská dvojice. V osmé disciplíně se z boje o medaile dostal Brit Cheetham, který přistál do pole. Roman byl ještě před včerejší poslední disciplínou pátý. V ní asi hrál vabank, což se mu podařilo, když s Radkem porazili soupeře na průměrnou rychlost o více než 10 km/hod. Tím si vytvořil dostatečný bodový odstup a posunul se na 2. místo. Před ním skončila jen světová jednička plachtění- několikanásobný světový šampion Polák Sebastian Kawa. Až za ním pak zůstal Brit Davis a druhý z Poláků Tomasz Krok. Radek skončil na skvělém 6. místě a Lubok Kuvik na 9. místě.
Petr Svoboda s Pepou Buškem v 20m třídě skončili 10. Druhá česká posádka (Tichý, Kluger) se umístila o jedno místo před nimi. Od Petra je to skvělé umístění, neboť při vysokých rychlostech, kterých se během letů dosahovalo, bylo velmi těžké na Duodiscusu konkurovat Arcusům popř. ASG-32, které mají klapku. I tak se drželi skvěle a jednu disciplínu téměř vyhráli.
V open skončil Petr Krejčiřík 14. I jeho pozice byla znesnadněna starším typem kluzáku (ASW-22) a navíc výpadkem druhého českého pilota Tomáše Rendly, kterému se pokazilo letadlo.
Závody doprovázely ukrutná vedra, která však pomáhala k prohřívání maďarské roviny a létaly se poměrně dlouhé tratě při vysokých rychlostech.
Kompletní výsledky a více informací najdete na stránkách závodu, příp. soaringspot.
Romanovi i Petrovi moc gratulujeme!