JWGC 2009 report

postřehy a poznatky Luboše Svobody   kapitána české výpravy v Räyskälä     úterý 23.6.2009

19:30 Zdravím vás všechny z juniorek v Räyskälä.
Zatím jen krátce,protože toho víc není. Postupně jsme všichni dojeli, doletěli a dopluli. Zaregistrovali se, prošli technickou kontrolou a ubytovali se. Bydlíme v lese a u vody. Jinak to ve Finsku ani nejde. Stejně tak vypadá i terén do 10km od letiště: les nebo jezero. Dál už jsou i pole. Taky bažiny, rašeliniště nebo vřesoviště. V klubovce budou závodit Petr Hofmann,Jan Louda a Petr Svoboda, ve standardech Jan Borůvka, Miloslav Cink a Martin Skala. Včera se začal létat trénink. 356km pro klubovku a 380 pro standardy. Počasí: 4/8 Cu od 9 do 9, základny 1700m,stoupání 3m/s.Takže na 1000. Míla obletěl trať průměrem 117,Péťa 100. Péťa letěl na zkoušku s trackerem. Let se dá sledovat on line na jwgc2009.fi, odkaz na Google. Dnes byl zase trénink. Počasí podobné,jen začalo později,zato silnější stoupáky. Z našich letěl jen Martin Skala, ostatní šetřili síly na zítřek. Ráno bude zahájení, první start v 11(našeho 10, ve Finsku jsou o hodinu napřed). Počasí by mohlo vydržet i týden. Snad jsem to nezakřik. Teď do sauny, pak do jezera a do postele. A nenechat se zmást světlem, tma bude až v zimě.

    čtvrtek 25. 6. 2009

Omlouvám se, že jsem včera nic nenapsal. Nebyl čas. Tady se v jednom kuse lítá. Jak asi všichni víte, vyhlásili na rozlítání pětistovku pro klubovku a šestistovku pro standardy. Ráno se nejdřív oficiálně zahajovalo, pak startovaly standardy a nakonec klubovka. Tak se stalo, že poslední odcházeli na 530 v půl druhé. Z výsledkové listiny víte, že většina dolétla, že nikdo z našich závodníků si nevede špatně, že díky Honzovi Loudovi máme prvního vítěze disciplíny a že nejlepší družstvo v klubovce je naše.
      Dnes se držel pořadatel víc při zemi a vypsal tratě o 50km kratší. Začíná se taktizovat. Francouzi mají v týmu klubovky mistra světa Killiana Walbrou a tím čtyři závodníky, z toho dvě holky a velkou vůli po vítězství. Ta je dohnala k neetickému rozhodnutí. Obě holky obětovali, něco jim slíbili a pověsili je na naše kluky. Sami odletěli o čtyři minuty později. Jednu už se podařilo setřást a brzo i zjistíme, co jim slíbili. Ve standardech se situace vyvijí také nadějně. Před chvílí hlásil Míla Cink, že Francouzi jsou za ním a včerejší vítěz Leszek Duda ještě za o 100m níž. Všichni odletěli dřív. Peloton je asi v polovině.
      Počasí je čtvrtý den stabilní, ovlivněné tlakovou výší. Interval se pomalu zkracuje, základny zvyšují a stoupání do včerejška sílilo. Modelová ukázka průběhu dneška: V 10 začaly naskakovat kumuly standardních rozměrů, ve 12 se jimi obloha pokryla do 4/8 a od té doby vypadá furt stejně. Prostě plachtařské počasí na 60. rovnoběžce okolo slunovratu.

     pátek 26. 6. 2009

Třetí den závodů. Počasí pokračuje v nastoupeném trendu. Kumuly naskakují později, zhruba v 11, ale nakonec opět pokryjí oblohu čtyřmi osminami. Jen na sever je jich míň. A právě tam vedou dnešní disciplíny pro obě kategorie. Na sever, kolem Tampere, až na 62. rovnoběžku. 360 pro klubovku, 440 pro standardy. Pomalejší nástup termiky a větší časová rezerva dává prostor pro taktizování s odletem. Francouzům se včerejší taktika vyplatila jen z části, naši kluci stejně trochu zvětšili náskok. Přesto ji opakují, asi se ji snaží vytunit. Díky Ondrovi Skalovi, který umí francouzsky, je šmírujeme na jejich frekvenci. Nathalie a Aude dostávají rozkaz pověsit se na Bouka. Včera jim dělaly problémy naše volačky CX a XC a téměř totožné Cirrusy. Ani se jim nedivím, mně dělají taky. Oba kluci si dnes věří o minutu víc než včera a dali našim náskok pět minut. Ve standardech naši závodníci vydrželi s nervama a odešli až v poslední třetině. Čeká je dvěstě kilometrů přes lesy a jezera velká jako náš okres a hlavně cesta zpět. Dnešní trať vede zatím nejdál od letiště a na transport se nikomu nechce.

     pondělí 29. 6. 2009 15:14:17

Bohužel další příspěvek z Finska už nedorazil, ale jak je patrné z obrázku Z. Borůvky, musíme dát Lubošovi za pravdu, že opravdu nebyl na psaní čas. Uhlídat tenhle harém byl jistě nelehký úkol.