FL 2018

Minulý týden přišlo nad střední Evropu špičkové plachtařské počasí. O tom svědčí množství přeletů přes 500km uletěných nad našim územím. V několika případech se pak podařilo odletět i vzdálenosti kolem 1000km.

V aeroklubu se nám ho nepodařilo příliš využít, většina pilotů byla pracovně zaneprázdněna před dovolenou, kterou potřebují pro blížící se T-Cup, kam odjede velká část našich přeletářů.

Já jsem se zúčastnil soutěže FL2018 ve Frýdlantě nad Ostravicí. Částečné ovlivnění tlakovou níží nám neumožnilo letět až tak hodnotné přelety jako nad zbytkem republiky, i tak se však soutěž skvěle vydařila. Neletové byly jen tři dny a v těch ostatních jsme se podívali nad většinu území Moravy, proletěli se po slovenských pohořích a zalétli jsme i do Polska. Stihli jsme poprvé v historii závodu uletět i přelet přes 500km. Kopcovité prostředí česko-slovenského pomezí je pro plachtění atraktivní, ačkoliv dokluzy přes vysoké kopce a sevřenými údolími prověřily nervy všech závodníků. Silná stoupání a dostupy až na maximální povolenou hladinu jen umocnily radost z pěkných závodů.